Naukobus

Uczniowie Zespołu Szkół i Przedszkola w Domosławicach w piątek, 4 grudnia wzięli udział w zajęciach online prowadzonych w ramach programu e-Naukobus. Warsztaty poprowadzili edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W ramach projektu, do każdego domu naszych podopiecznych w sposób wirtualny dotarł "e-Naukobus", dzięki któremu uczniowie klas I-VI zdobyli wiedzę na temat: zjawiska ciśnienia powietrza.

Zajęcia zostały poprowadzone w formie interaktywnego pokazu naukowego, podczas którego uczniowie poznali tajniki różnych dziedzin nauki. Edukatorzy przy pomocy eksponatów zaprezentowali dzieciom różnorodne zagadnienia naukowe i razem z nimi wykonali ciekawe eksperymenty. Wspólne warsztaty stworzyły przestrzeń zarówno do samodzielnej pracy, jak i do zadawania pytań. Była to wspaniała wycieczka do Centrum Nauki Kopernik bez wychodzenia z domu. Nasze zajęcia dotyczyły zjawiska ciśnienia powietrza. Edukatorzy wspólnie z uczniami wykonali doświadczenia używając balonów i plastikowych butelek. Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w warsztatach. Zajęcia z e-Naukobusem odebrali bardzo pozytywnie. Były niezwykle ciekawe i uważam, że pasuje do nich powiedzenie "Nauka przez zabawę". Myślę, że zajęcia te są uatrakcyjnieniem zajęć online prowadzonych w szkołach. Są taką odskocznią od nich, nie tylko uczą, ale i są formą zabawy. Podczas zajęć uczniowie poznali także zjawisko zgniatania butelki przez ciśnienie oraz "przysysanie" się do siebie talerzyków. Eksperymenty były bardzo interesujące, a nasi wychowankowie wykazali się dużym zaangażowaniem.

Opracowała

Anna Hatała-Toboła