HISTORIA POWSTANIA NASZEJ SZKOŁY

W 1759 właścicielką wsi Domosławice zostaje Anna z Tarłów Lanckorońska. Lanckorońscy wznoszą kościół i ofiarowują parcelę pod budowę szkoły. Szkoła powstaje w 1860 roku, a w dniu 21 maja 1874 roku uznana zostaje za etatową. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły był Antoni Glodt, który pełnił funkcję do 1904 roku.
Od 22 września 1914 do końca czerwca 1915 roku szkoła w Domosławicach była zamknięta z powodu działań wojennych. Przekształcono ją w szpital polowy. Budynek szkolny uległ poważnemu uszkodzeniu. Po wycofaniu się wojsk został on odnowiony na koszt Feliksa Meysnera właściciela obszaru dworskiego w Charzewicach.
W okresie II wojny światowej szkoła była wielokrotnie zajmowana przez wojska okupanta. Nastąpiły także liczne represje. W 1941 roku zażądano wydania map politycznych, obrazów historycznych, zbiorów biblioteki. Wszystkie te przedmioty zostały ukryte przez ówczesnego kierownika szkoły. Okupacja niemiecka zakończyła się 19 I 1945 roku, kiedy do Domosławic wkroczyły wojska radzieckie.
Młodzież naszej szkoły przez wiele lat uczyła się w budynku, który pochodził z XIX wieku. Sytuacja ta uległa zmianie w 1999 roku, gdy został oddany do użytku nowy budynek szkoły. W chwili obecnej mieści się w nim szkoła podstawowa, oddział gimnazjum, przedszkole. Nasza placówka posiada dobrze wyposażoną salę komputerową, bibliotekę z czytelnią, świetlicę. Uczniowie korzystają ze stołówki szkolnej, licznych zajęć pozalekcyjnych. Prowadzony jest zespół wokalny, zajęcia sportowe. Młodzież uczy się dwóch języków: niemieckiego i angielskiego. Obecnie obok budynku szkoły powstaje nowa sala gimnastyczna.

Nasze dane

 Zespół Szkół i Przedszkola im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach

32-860 Czchów

Domosławice 24

telefon: 14 663 54 20, 884 987 316

fax: 14 663 54 24

e-mail: zsdomoslawice@domoslawice.pl

bip1

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych