Twórcy niepodległej

Szlak Współtwórców Niepodległości

Udział w konkursach organizowanych przez instytucje, np. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Narodowe Centrum Kultury i inne

I. W poniedziałek 11 grudnia 2017 roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Niepodległa. Tradycja i współczesność”. Jego laureatkami w kategorii gazetka okolicznościowa zostały dwie uczennice klasy drugiej gimnazjum z Zespołu Szkół i Przedszkola w Domosławicach. Pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Łach, a drugie Ewelina Jewulska. Obie wykonały prace pod opieką pani Doroty Smagowicz. Jak stwierdzili organizatorzy, konkurs cieszył się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem. Rywalizowano w pięciu kategoriach: praca plastyczna, praca literacka, fotografia, prezentacja multimedialna i gazetka okolicznościowa. Przysłano kilkaset prac z całej PolskLaureaci po gali finałowej i wręczeniu nagród mieli okazję zwiedzić muzealną ekspozycję X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, zobaczyć miejsce uwięzienia takich postaci walczących o wolność ojczyzny jak Romuald Traugutt – dowódca powstania styczniowego czy Józef Piłsudski – twórca Legionów Polskich i późniejszy Naczelnik Państwa Polskiego.

II. 9 października 2018 r. w Zespole Szkół i Przedszkola w Domosławicach odbył się etap szkolny wojewódzkiego konkursu „Dyktando Niepodległościowe. Po polsku o historii.” Wzięło w nim udział trzynastu uczestników z klas 4-6 i ośmiu z klas 7,8 i 3 gimnazjum. Zgodnie z założeniami organizatorów (Fundacja Zawsze Warto i Stowarzyszenie Polonistów Polskich) była to żywa lekcja patriotyzmu – święto historii i języka ojczystego. Uczennica klasy ósmej Natalia Świerczek zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, a następnie uzyskała tytuł laureata konkursu. Dnia 16 listopada 2018 roku wzięła udział w gali finałowej, która odbyła się w siedzibie fundacji „Zawsze Warto” w Krakowie.

III. Trzyosobowy zespół uczniów z naszej szkoły (w składzie: Rafał Kiełbasa, Jakub Ratusznik i Filip Wojtas) wziął udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez IPN "Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej". Konkurs miał na celu upamiętnienie zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą osób, które zostały odznaczone Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Patronat honorowy nad inicjatywą objął Prezydent RP Andrzej Duda. Partnerami projektu było Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Chłopcy z naszej szkoły nakręcili vlog filmowy na temat bohatera odznaczonego Krzyżem Niepodległości, upowszechnili też informacje o nim w środowisku lokalnym. Ich praca została wyróżniona. 15 listopada 2018 r. wzięli udział w gali finałowej konkursu, która odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

mt_gallery

Nasze dane

 Zespół Szkół i Przedszkola im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach

32-860 Czchów

Domosławice 24

telefon: 14 663 54 20, 884 987 316

fax: 14 663 54 24

e-mail: zsdomoslawice@domoslawice.pl

bip1

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych