Wycieczka do Łańcuta

Dnia 9 maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Łańcuta, Leżajska i Tarnowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zamku. Obecny zamek wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 - 1642. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu "palazzo in fortezza", składająca się z budynku mieszkalnego z wieżami w narożach otoczonego fortyfikacjami bastionowymi. W 2 poł. XVIII w. ówczesna właścicielka Łańcuta Izabella z Czartoryskich Lubomirska przekształciła fortecę w zespół pałacowo - parkowy. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, licznie odwiedzaną przez turystów z Polski i za granicy. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Niestety wozownia jest niedostępna w tym momencie dla zwiedzających. Część pojazdów została przeniesiona do budynku gospodarczego. Zamek otoczony jest parkiem, który w chwili obecnej podlega przebudowie i renowacji, podobnie jak otaczające zamek mury obronne. Na terenie posiadłości mieliśmy także okazję obejrzeć wystawę ikon prawosławnych.
Drugim punktem wycieczki była Bazylika w Leżajsku należąca do Zespołu Kościoła i Klasztoru Bernardynów w Leżajsku. Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor Bernardynów w Leżajsku są jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku. Zachwyca 19 ołtarzami bocznymi, które powstały w okresie od XVII do XVIII wieku. Niezwykłe wrażenie robią zabytkowe organy, na których wykonywane są utwory w czasie Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej. Aby w pełni wykorzystać możliwości instrumentu, musi na nich grać równocześnie trzech organistów na trzech pulpitach.Ostatnim punktem wycieczki był park trampolin Ninja Jump w Tarnowie. Nasza wycieczka pozwoliła zapoznać się ze wspaniałymi zabytkami polskiej kultury, poszerzyć horyzonty historyczne, równocześnie była okazją do aktywnego i energicznego spędzania wolnego czasu w parku trampolin.

gallery1 gallery1