Laureatka X Małopolskiego Konkursu Fotograficznego

    Miło nam poinformować o wynikach X Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne inspiracje” organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie we współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie. Temat konkursu brzmiał: „Las – strażnik Niepodległej”. W kategorii gimnazjum laureatką II miejsca została uczennica klasy III gimnazjum Wiktoria Łach (opieka – pani Dorota Smagowicz). Wykonane przez Wiktorię zdjęcie nosi tytuł „W ramionach drzew”. Do fotografii trzeba było dołączyć krótki opis, oto on:

„Zdjęcie zostało zrobione na cmentarzu wojennym nr 185 w Lichwinie na wzgórzu Gródek na skraju lasu mieszanego.To jeden z największych cmentarzy z pierwszej wojny światowej w całym okręgu tarnowskim. Walki o wzgórze w maju 1915 r. pochłonęły wiele ofiar.

    Na mojej fotografii zza prawie nagich gałęzi buka widać szeregi mogił, które wyglądają jak maszerujący oddział wojska. Nagrobki są betonowe z żeliwnymi krzyżami na szczycie. Ziemię wokół nich przykrywa dywan z liści. Dostojne świerki okrywają swymi gałęziami część grobów. Ma się wrażenie, że chcą je ochronić, wziąć w ramiona i rozłożyć nad nimi parasol bezpieczeństwa.

   Zrobiłam to zdjęcie podczas jednej z pieszych wędrówek z tatą. Gdy zobaczyłam tak ułożone nagrobki, wyobraziłam sobie żołnierzy sprzed stu lat, gdy wyruszali do walki z wrogiem. Niemal słyszałam ich równy krok w marszu. Po tej wojnie, w której polegli, Polska odzyskała niepodległość.”

     

       Wręczenie nagród i pokonkursowa wystawa prac – 21 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Nasze dane

 Zespół Szkół i Przedszkola im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach

32-860 Czchów

Domosławice 24

telefon: 14 663 54 20, 884 987 316

fax: 14 663 54 24

e-mail: zsdomoslawice@domoslawice.pl

bip1